Na nedavnoj sjednici Skupštine Međimurske županije za ravnateljicu Muzeja Međimurja Čakovec potvrđena je Maša Hrustek Sobočan, dosadašnja vršiteljica te dužnosti.
Maša Hrustek Sobočan rođena je 1978. godine u Čakovcu, diplomirana je povjesničarka umjetnosti i profesorica povijesti umjetnosti te ruskog jezika i književnosti.
Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu proglašena je najboljom studenticom na Katedri za ruski jezik i književnost za akademsku godinu 2004./2005. U Muzeju Međimurja Čakovec zapošljava se 2006. godine na mjestu kustosa pripravnika Kulturno-povijesnog odjela, a 2015. rješenjem Ministarstva kulture postaje viši muzejski kustos. Od 2011. zamjenica je ravnatelja Muzeja Međimurja Čakovec, a potom i članica muzejskog Upravnog vijeća.
Godine 2013. upisala je doktorski studij u Ljubljani, a od 2013. do 2015. pohađala je i završila edukaciju za kulturnog menadžera u programu National Arts Management Intensive. Polaznike te edukacije odabralo je i financiralo Ministarstvo kulture Republike Hrvatske. Autorica je četiriju samostalnih muzejskih izložbi, većeg broja prekograničnih projekata, muzejskog pedagoškog programa te nekoliko muzejskih manifestacija. Udana je i majka dvoje djece. Živi u Čakovcu.
Svoju viziju Muzeja Međimurja Čakovec Maša Hrustek Sobočan vidi u povećanju broja muzejskih tematskih izložbi s domaćom tematikom i ponekom velikom svjetskom „blockbaster“ izložbom, čime bi se, kako kaže, „privukla ne samo lokalna, već i publika iz šire regije, uključujući susjednu Mađarsku i Slovenije te Austriju“.
Veliku važnost ravnateljica pridaje i daljnjoj digitalizaciji muzejske građe te pedagoškoj djelatnosti, a planira nastaviti i s dosadašnjom organizacijom edukativnih radionica te tematskih predavanja za sve uzraste. Smatra da muzej u tom smislu treba maksimalno iskoristiti prostor Muzejskog informativnog centra, kao mjesta okupljanja, druženja i edukacije o svim relevantnim kulturno-povijesnim, etnografskim, arheološkim i umjetničkim temama. Planira osmisliti i profilirati jednu ili više manifestacija u atriju palače Zrinski, a svakako i u prostoru rodne kuće Ladislava Kralja Međimurca u Čakovcu. Veliku pozornost posvetit će i programima prekogranične suradnje te osobito daljnjoj obnovi Staroga grada.
Za sve spomenuto trebat će, dakako, puno truda, strpljenja i vremena, ali i razumijevanja zajednice. Sa Starim gradom Zrinskih Međimurje raspolaže s neprocjenjivim kulturno-turističkim biserom, kojega tek treba na primjeren način predstaviti hrvatskoj, europskoj, pa i svjetskoj kulturnoj javnosti. Pred novom ravnateljicom Muzeja Međimurja Čakovec i njezinom ekipom puno je posla, ali i prilika za dokazivanje. Međimurski muzealci znat će se nositi s tim izazovima i opravdati povjerenje javnosti.