Zbirka oružja podijeljena je tematski na vatreno i hladno oružje. Većina vatrenog oružja (puške, strojnice, pištolji i revolveri) i vojna oprema korišteni su u II. svjetskom ratu, a nekolicina teških strojnica i pušaka datira iz I. svjetskog rata i vremena oslobođenja Međimurja od mađarske okupacije. Zbirku upotpunjuju raritetne lovačke puške iz 18. i 19. stoljeća s ručno rađenom ornamentacijom i spremnice za barut i ulje ukrašene na način da i same postaju mali zasebni umjetnički predmeti. Među vatreno oružje također spadaju prvi ručni mužari – preteče topova – s početka novog vijeka, kamene i željezne topovske kugle te mali top.
Većinu hladnog oružja čine vojničke sablje iz 18. i 19. stoljeća koje svojom elegancijom, duljinom i načinom izvedbe – kojom se sve sablje međusobno razlikuju – opravdavaju svoj status identifikacijskog i statusnog simbola vlasnika. Posebno su vrijedni renesansni dugi mačevi, barokni rapir i vojna oprema iz razdoblja vladavine Zrinskih (smatra se da su očuvani prsni oklop i pancirna rukavica pripadali Nikoli IV. Zrinskom Sigetskom). Dio Zbirke čini i oružje na motci, bez kojeg bi vojnička oprema bila nepotpuna. Ima ih najrazličitijih oblika i kvaliteta izrade, od seljačke do profesionalne. Zastupljene su i strelice, od onih za upotrebu s običnim lukom i strijelom do strelica za samostrel. Osim njezine umjetničke vrijednosti, Zbirka je važna jer ujedno predstavlja prvorazredni dokument bitnih razdoblja međimurske povijesti.
voditeljica zbirke: Ana Šestak, muzejska savjetnica
porijeklo: otkup, poklon
vrsta predmeta: vatreno oružje (puške, strojnice, pištolji, revolveri), hladno oružje (mačevi, sablje, koplja, strelice), topovske kugle, mužari, vojna oprema