U multimedijalnoj dvorani muzeja Riznica Međimurja, u Starome gradu Zrinskih u Čakovcu, održano je predavanje na temu prepoznatljivog i najljepšeg dijela međimurske narodne nošnje – popularnog tibeta. Tibet pripada ženskom dijelu nošnje, a ističe se ljepotom i izražajnošću cvjetnih motiva. Rubac velikih dimenzija (čak do 220 cm.) omatao se oko tijela, a njegov najuočljiviji dio pokrivao je prsa te davao osebujan izgled cijeloj ženskoj narodnoj nošnji.
Predavanje je organizirano kao popratni sadržaj aktualnoj muzejskoj izložbi „Tibeti u Međimurju i Podravini“, koja se ovih dana može besplatno razgledati u Izložbenom salonu Muzeja Međimurja Čakovec.
Kustosica Etnografskog odjela MMČ-a, Janja Kovač, uvela je prisutnu publiku u problematiku tibeta, naglašavajući njegovu iznimnu važnost u sveukupnoj hrvatskoj etnografskoj baštini, a posebice istaknuto mjesto u obiteljskoj baštini starih Međimuraca. Iz samog izlaganja moglo se saznati što su tibeti, odakle im naziv, zašto su cvjetovi sveprisutni motiv, u koje vrijeme se taj dio nošnje pojavljuje u Međimurju, kakva je njegova simbolika...
Predavanje je bilo popraćeno kvalitetnim fotografijama, no najdojmljiviji dio ovog događaja bio je znalački pristup predavačice koja izvrsno vlada ovom problematikom, kustosice Janje Kovač.