Izložba - Vunasti mamuti: divovi ledenog doba
Branka Marciuš | 12. studenog 2024.

Mjesto događanja: Izložbeni salon
Vrijeme trajanja izložbe: 22. 11. 2024. – 31. 3. 2025.
Otvorenje: Petak, 22. 11. 2024. u 18.00 h
Organizator: Muzej Međimurja Čakovec
Autorica izložbe: Branka Marciuš, viša kustosica Arheološkog odjela

Zahvaljujući stabilnoj orbiti i jedinstvenom položaju u Sunčevu sustavu, Zemlju su tijekom 4,56 milijardi godina duge prošlosti raznoliki događaji i procesi, iz vrućeg, stjenovitog tijela preobrazili u plavi planet s vodom ispunjenim oceanskim bazenima i morima nad čijim se površinama izdižu kontinentalne i kopnene mase. Prvotan se život pojavio prije otprilike 3,8 milijardi godina u oceanima i otada se postupno razvijao od prvih jednostavnih oblika, postajući sve kompleksniji, no evolucijska mu je staza bila sve prije negoli glatka.

 

Pod utjecajem prijenosa topline u Zemljinoj unutrašnjosti, tektonske su ploče neprestano preobražavale Zemljine krajolike te stvarale i razlamale kontinente. Tektonika ploča i vulkanske aktivnosti uvjetovale su izmjenu smjera kretanja oceanskih struja, odnosno prijenosa toplinske energije diljem planeta što je uzrokovalo promjene globalnih klimatskih obrazaca te izmjenu razine mora. Sveobuhvatna se Zemljina klima poput klatna mijenjala od stanja nalik onome u ledanama do onoga u staklenicima. Naš promjenjiv planet stvorio je mnoge izazove životu – od otrovnih mora, golemih ledenih pokrova i velikih pustinja do razdoblja gotovo neprestane kiše. Klimatske promjene i udari svemirskih tijela često su imali po život opasne, a ponekad i katastrofalne posljedice. U pet navrata planet je doveo život do samoga ruba postojanja i svaki su put oko tri četvrtine svih vrsta izgubljene u masovnim izumiranjima.

Unatoč nestabilnoj i dinamičnoj Zemljinoj prošlosti, Sunčeva energija, voda i savršena kemija stvorili su idealne uvjete za začetak života, odnosno, nastanak sićušne stanice nazvane LUCA (eng. Last Universal Common Ancestor) koja je posljednji zajednički predak svim živim bićima na našem planetu. Od tih skromnih početaka trebale su milijarde godina da se razvije kompleksan život koji je nastanio vodeni, kopneni i zračni okoliš. Cjelokupno putovanje od začetaka života do beskrajne raznolikosti današnjice poticala je prilagodba životnim uvjetima, odnosno, evolucija ili postupna promjena nasljednih osobina živih bića.

Istražujući fosile ili ostatke prošloga života koje su geološki procesi zakopali u naslage, znanstvenici su tijekom posljednjih 200 godina prikupili mnoštvo fosilnih zapisa, odnosno, podataka o fosilima širom svijeta koji su osnovni izvor informacija o prošlosti života na Zemlji. Temeljem spomenutih istraživanja znamo da današnji živi svijet od oko 8 milijuna vrsta, čini samo jedan posto svih vrsta koje su ikad postojale, što znači da ih je otprilike 4 milijarde tijekom Zemljine geološke prošlosti izumrlo.

Jedna od izumrlih vrsta je vunasti mamut (Mammuthus primigenius) – srodnik slona koji je tijekom pleistocenskih ledenih doba te dijelom holocena živio na području Euroazije i Sjeverne Amerike. Tim se područjem rasprostirala tzv. mamutska stepa, odnosno biom čiji su paleoekološki uvjeti uključivali vegetaciju tundre i stepe uz malu količinu padalina i snježnoga pokrivača te obilje sunca tijekom ljeta. Biljne zajednice mamutske stepe imale su obilje nutrijenata, brzo su se obnavljale te bile mnogo raznovrsnije od sličnih današnjih. Takvo bogato stanište činilo je idealne uvjete za velikoga biljojeda poput vunastoga mamuta, jednoga od najimpresivnijih sisavaca ledenoga doba, koji se svojim gustim krznom i zaštitnim slojem potkožnoga masnog tkiva prilagodio hladnoj periglacijalnoj klimi. Vrsta je izumrla nakon završetka posljednjega ledenog doba kad je velik dio njihovog staništa nestao zbog zagrijavanja Zemljine klime.

Fosilni nalazi kostiju i zuba vunastih mamuta relativno su česti u gornjopleistocenskim naplavinama rijeka, a omeđenost Međimurja dvama velikim vodotocima uvjetovala je njihovo postojanje i na području međimurskoga međuriječja. Od svojega osnutka do danas Muzej Međimurja Čakovec prikuplja, čuva i provodi zaštitu, među ostalim, i fosilnih nalaza sakupljenih u Zbirci paleontološke građe. Iako malobrojni, u zbirci su pohranjeni značajni paleontološki ostatci gornjopleistocenskih vunastih mamuta, ali i fosilnih surlaša iz geološkoga perioda neogena. Prema načinu prikupljanja svi pripadaju slučajnim nalazima. Većina ih potječe iz naplavina rijeka Mure i Drave, dok su četiri primjerka prikupljena prilikom eksploatacije ugljena nedaleko Murskoga Središća. Spomenuta restaurirana i konzervirana te stručno determinirana paleontološka građa po prvi će put biti predstavljena javnosti izložbom Muzeja Međimurja Čakovec pod nazivom Vunasti mamuti – divovi ledenoga doba.

Ideja o osmišljavanju izložbe na temu vunastih mamuta nastala je kao rezultat suradnje djelatnika Muzeja Međimurja Čakovec i Hrvatskoga prirodoslovnog muzeja, koja je unatrag nekoliko godina rezultirala adekvatnom zaštitom paleontološke građe te njezinom kvalitetnijom stručnom muzejskom obradom. Namjera je izložbe prezentirati fosilne nalaze proboscida (surlaša) iz fundusa Muzeja Međimurja Čakovec, ali i upoznati javnost s dinamičnom geološkom prošlošću Zemlje, odnosno paleoklimom i paleookolišem pleistocena te suživotom ljudi i vunastih mamuta. Uz paleontološku građu iz fundusa Muzeja izložba će prezentirati i dvadesetak fosilnih nalaza pleistocenske faune iz privatne zbirke obitelji Zvijerac te nalaz fosilne kljove iz fundusa Hrvatskoga prirodoslovnog muzeja.

Izložba Vunasti mamuti – divovi ledenoga doba biti će postavljena u Izložbenom salonu Muzeja Međimurja Čakovec, a njezino će se otvorenje održati 22. studenog u 18 sati. Za zainteresiranu javnost će biti otvorena do 31. ožujka 2025. godine.

 
ARHIVA IZLOŽBI
MUZEJ MEĐIMURJA ČAKOVEC
Trg Republike 5, HR 40000 Čakovec
KONTAKTI
Posjete:
Tel: +385 (0)40 310 040
E-mail: posjete@mmc.hr
Rad s djelatnicima:
T/F: +385 (0)40 313 499
E-mail: mmc@mmc.hr
RADNO VRIJEME
Ponedjeljak: od 10 do 18 sati
Utorak - Petak: od 8 do 18 sati
Subota - Nedjelja: od 10 do 16 sati
Blagdanima i državnim praznicima muzej je zatvoren.
VAŽNO:
Za grupne posjete, stručna vodstva i radionice potrebna je najava telefonom na broj 040/310-040 ili mailom na: posjete@mmc.hr barem 48 sati unaprijed.
U slučaju kašnjenja grupe na dogovoreno stručno vodstvo molimo Vas da kašnjenje obavezno javite telefonski na broj 040/310-040. Ukoliko kašnjenje vremenski prijeđe u dogovoreni termin iduće grupe, stručno vodstvo neće se održati.
Za pomoć kustosa potrebno je dogovoriti se unaprijed telefonom na broj 040/313 499 ili mailom na mmc@mmc.hr.
Rad kustosa s korisnicima je od ponedjeljka do petka u razdoblju od 9:00 do 14:00 sati, uz prethodnu najavu i dogovor s kustosima pojedinoga odjela.
PRATITE MMČ NA