Muzej Međimurja Čakovec nudi besplatnu uslugu identificiranja predmeta, kojom nastoji podijeliti stručno znanje s javnošću.
Za potrebe javnosti, Muzej ne radi procjene novčane vrijednosti, ne izdaje pisane isprave o porijeklu i autentičnosti, niti provodi istrage o porijeklu predmeta.
Etički kodeks
Muzej Međimurja Čakovec podržava međunarodna nastojanja da se spriječi nanošenje štete arheološkim nalazištima te nezakonito trgovanje predmetima kulturne baštine. Mnogi nisu svjesni razmjera i negativnih utjecaja ovih praksi te ne prepoznaju činjenicu da svakodnevno trgovanje starinama, uključujući predmete, takozvane male vrijednosti doprinose tom problemu.
Muzej prepoznaje kodeks etike Međunarodnog odbora muzeja (ICOM – International Council of Museums) koji je stroži od zakonodavnog okvira koji se odnosi na prodavatelje i aukcijske kuće. Posljedično, Muzej ne daje mišljenje o predmetima koji su pronađeni unutar i izvan Republike Hrvatske, a čije je porijeklo nepoznato ili u suprotnosti s državnim ili međunarodnim pravom, osim po prethodnom nalogu nadležnih državnih institucija.
Valjano porijeklo predmeta podrazumijeva da je kretanje predmeta moguće pratiti barem do studenog 1970. godine te da vlasništvo nad predmetom nije u suprotnosti s lokalnim zakonima o zaštiti starina u zemlji porijekla predmeta.
Za, takozvane, važne predmete, potrebna je dokumentacija koja dokazuje njihovo valjano porijeklo, dok je za predmete male vrijednosti dovoljna usmena ili pisana izjava.
ICOM-ov etički kodeks za muzeje, stavak 5.1:
Muzeji u kojima djeluju službe identifikacije trebali bi izbjegavati izravno ili neizravno stjecanje dobiti od provođenja takve aktivnosti. Identifikacija i procjena autentičnosti predmeta, za koje se vjeruje ili sumnja da su na nezakonit ili nedopušten način nabavljeni, preneseni, izvezeni ili uvezeni, ne smiju se objaviti prije nego što se izvijeste odgovarajuće vlasti.
Donošenje predmeta u Muzej na identifikaciju
Pošaljite ispunjeni Zahtjev za identifikaciju muzejske građe, opis i jasnu fotografiju na e-mail mmc@mmc.hr, a potom će vam se u razumnom roku javiti netko od zaposlenika kako biste dogovorili termin u kojem će vas primiti stručnjak nadležan za područje koje je vezano uz predmet čiju identifikaciju tražite.
Muzej privremeno ne pohranjuje predmete u svrhu identifikacije.
Niti jedno mišljene izneseno od strane zaposlenika Muzeja Međimurja Čakovec o autentičnosti predmeta nije konačno.
Muzej ne izdaje mišljenja u pisanom obliku.
Mišljenja se temelje isključivo na neposredno utvrđenom fizičkom stanju predmeta. Preporučujemo da se ne oslanjate na mišljenje samo jednog stručnjaka.
Muzej nije odgovoran za gubitak, oštećenje ili trošak (uključujući, bez ograničenja, zakonske troškove ili troškove drugih stručnjaka) nastao temeljem bilo koje vaše odluke o predmetu koju donesete prije i nakon iznošenja mišljenja zaposlenika Muzeja.
Obrazac
Ispunjen i vlastoručnim potpisom ovjeren obrazac zajedno s fotografijama molimo poslati putem elektroničke pošte na e-adresu mmc@mmc.hr.