U petak 22.11.2024. otvorili smo dugo najavljivanu i pripremanu izložbu „Vunasti mamuti – divovi ledenog doba“. Autorica izložbe je viša kustosica i voditeljica Arheološkog odjela Muzeja Međimurja Čakovec Branka Marciuš.
Priprema izložbe zahtijevala je studiozno proučavanje zadane problematike i predstavljanje paleontološke građe u prostoru Izložbenog salona. Uz našu arheologinju Branku, na izložbi su radili i vanjski suradnici kako bi se što kvalitetnije i zanimljivije prezentirala građa ovakvog tipa, a koju ne viđamo često u muzejima zavičajnog tipa. Na izradi stručnog teksta za katalog suradnica je bila dr. sc. Mihaela Mesarić, stručna voditeljica Javne ustanova za zaštitu prirode - Međimurska priroda, na determinaciji građe i također pisanju dijela teksta za katalog suradnik je bio i Dražen Japundžić, dipl. ing., voditelj Geološko-paleontološkog odjela i muzejski savjetnik Hrvatskog prirodoslovnog muzeja u Zagrebu. Dizajn izložbe povjerili smo Andriji Večenaju, mag. dizajna. Prekrasne slike mamuta i prirode kao ilustraciju izložbe izradila je mlada umjetnica Lucija Šubić, magistra slikarstva, dok je autorica taktilne instalacije krzna mamuta Žarka Krpan, kostimografkinja iz HNK Varaždin. Opremanje izložbe i virtualni sadržaj za VR naočale izradila je tvrtka Eltel d.o.o. iz Čakovca.
Postav je smješten u rezidencijalni prostor Izložbenog salona Muzeja Međimurja Čakovec i već na prvi pogled izaziva divljenje i znatiželju, jer je, kako ističe sama autorica, „osmišljen s ciljem što uspješnije vizualne i prostorne komunikacije sadržaja te postizanja što upečatljivijeg doživljaja i pozitivnog iskustva“. Prostor je podijeljen na segmente kojima se posjetitelje vodi kroz izložbene teme, čime se postiže stvaranje osjećaja iščekivanja i otkrivanja. Kreiranje atmosfere ledenodobnog okoliša postignuto je paravanima od višeslojnog prozirnog tekstila koji asocira na ledenjake te instalacijama biljnih elemenata koji podsjećaju na stepsko stanište. Likovna interpretacija izložaka i pristupačnost sadržaja postignuta je vizualno usklađenim umjetničkim akvarelima Lucije Šubić, lentom geološke prošlosti Zemlje te projekcijom dokumentarnog filma o vunastim mamutima.
Na dobro posjećenom otvorenju govorile su stručna voditeljica u ustanovi Međimurska priroda Mihaela Mesarić, ravnateljica MMČ-a Maša Hrustek Sobočan i autorica izložbe Branka Marciuš, koja je među ostalim kazala: „Ideja o osmišljavanju izložbe na temu vunastih mamuta nastala je suradnjom djelatnika Muzeja Međimurja Čakovec i Hrvatskog prirodoslovnog muzeja, a rezultirala je adekvatnom zaštitom paleontološke građe te njezinom kvalitetnijom stručnom muzejskom obradom. Namjera je izložbe prezentirati fosilne nalaze proboscida (surlaša) iz fundusa Muzeja Međimurja Čakovec, ali i upoznati javnost s dinamičnom geološkom prošlošću Zemlje, odnosno paleoklimom i paleookolišem pleistocena (ledenog doba) te suživotom ljudi i vunastih mamuta. Uz paleontološku građu iz fundusa MMČ-a izložba prezentira i dvadesetak fosilnih nalaza pleistocenske faune iz privatne zbirke obitelji Zvijerac, pronađenih prilikom eksploatacije šljunka na području Koprivničke Podravine, pri čemu osobitu zahvalnost za ustupanje odabranih predmeta te iskazano razumijevanje i susretljivost dugujem gospodinu Ivanu Zvijercu. Cjelokupan izložbeni program ne bi bio izvediv bez suradnje s kolegama iz partnerskih ustanova, ponajprije s muzejskim savjetnikom i voditeljem Geološko-paleontološkog odjela Hrvatskog prirodoslovnog muzeja Draženom Japundžićem, kojem zahvaljujem na pruženoj stručnoj pomoći i savjetima te Mihaelom Mesarić, stručnom voditeljicom u ustanovi Međimurska priroda – Javna ustanova za zaštitu prirode“.
Izložba „Vunasti mamuti – divovi ledenog doba“ moći će se razgledati do 31. ožujka 2025.godine.