Tekstilni fundus bogatiji za 45 predmeta
Admin | 25. srpnja 2019.

Ako ste se ikad pitali što se u muzeju radi, u nastavku teksta možete dobiti uvid u mali djelić naše djelatnosti.

 

Glavna zadaća svakog kustosa je briga o predmetima koji su pohranjeni u zbirkama za koje je nadležan. Trenutno je u 52 zbirke MMČ-a pohranjeno 27 634 predmeta. A zbirke se neprestano dopunjavaju.

Od nedavno je muzejski fundus bogatiji za 45 tekstilnih predmeta. Radi se o izvrsno očuvanim dijelovima muške i ženske narodne nošnje s područja srednjeg Međimurja.

Jeste li se ikad pitali što se događa s predmetom jednom kad stigne u muzej?

Po preuzimanju i prenošenju građe u muzejske prostorije započinje stručna obrada predmeta, odnosno inventarizacija.

U tom se procesu prikupljaju sljedeći podaci:

  1. utvrđuje se naziv predmeta i dodjeljuje mu se jedinstven broj,
  2. mjere se dimenzije,
  3. određuje se materijal i tehnika kojom je predmet izrađen,
  4. procjenjuje se stanje (očuvanosti) predmeta,
  5. predmet se fotografira u totalu kao i njegovi specifični detalji (ukoliko postoje).

Ti se podaci unose u inventarnu knjigu muzejskih predmeta koja se vodi digitalno u specijaliziranom programu. Za svaki novi predmet potrebno je stvoriti i novi zapis, odnosno predmetnu karticu. Osim ovih podataka u karticu se unose i drugi, detaljniji podaci o predmetu, no to već pripada drugoj razini obrade predmeta (katalogiziranju).

Po prvotnoj obradi, predmeti se pripremaju za pohranu. Svaki se označuje svojim jedinstvenim brojem te oprema odgovarajućim materijalom za čuvanje. Za obradu jednostavnijeg predmeta otprilike je potrebno sat vremena, dok se za složenije predmete rad može protegnuti i na nekoliko mjeseci.

Ovom vas prilikom pozivamo da predmete od iznimnog značaja za Međimurje ne bacate kao „staru kramu“, već da ih donirate muzeju. Tako ćete im osigurati odgovarajući način pohrane i čuvanja te ih učiniti dostupnima svima. Najveći broj predmeta nije stalno izložen, već je pohranjen u muzejskim čuvaonicama. Za neke predmete to nalažu uvjeti čuvanja, za druge stanje očuvanosti, dok je za najveći broj predmeta kriterij jednostavno manjak prostora u stalnim postavima. No, kustosi jednako brinu o predmetima u postavu i čuvaonicama te ih odabiru za tematske izložbe, publikacije, radionice, predavanja. Ni jedan predmet nije zaboravljen jednom kad se nađe u muzejskom fundusu. (JK)

 
ARHIVA VIJESTI
MUZEJ MEĐIMURJA ČAKOVEC
Trg Republike 5, HR 40000 Čakovec
KONTAKTI
Posjete:
Tel: +385 (0)40 310 040
E-mail: posjete@mmc.hr
Rad s djelatnicima:
T/F: +385 (0)40 313 499
E-mail: mmc@mmc.hr
RADNO VRIJEME
Ponedjeljak: od 10 do 18 sati
Utorak - Petak: od 8 do 18 sati
Subota - Nedjelja: od 10 do 16 sati
Blagdanima i državnim praznicima muzej je zatvoren.
VAŽNO:
Za grupne posjete, stručna vodstva i radionice potrebna je najava telefonom na broj 040/310-040 ili mailom na: posjete@mmc.hr barem 48 sati unaprijed.
U slučaju kašnjenja grupe na dogovoreno stručno vodstvo molimo Vas da kašnjenje obavezno javite telefonski na broj 040/310-040. Ukoliko kašnjenje vremenski prijeđe u dogovoreni termin iduće grupe, stručno vodstvo neće se održati.
Za pomoć kustosa potrebno je dogovoriti se unaprijed telefonom na broj 040/313 499 ili mailom na mmc@mmc.hr.
Rad kustosa s korisnicima je od ponedjeljka do petka u razdoblju od 9:00 do 14:00 sati, uz prethodnu najavu i dogovor s kustosima pojedinoga odjela.
PRATITE MMČ NA