Velik dio fundusa etnografskih zbirki čini tekstil. Zbirka narodnih nošnji i uporabnog materijala broji 933 predmeta od kojih se najveći dio odnosi na dijelove muške i ženske narodne nošnje. Najstariji predmeti potječu iz druge polovice 19. stoljeća, a većina ih je datirana u 20. stoljeće. Međimurska narodna nošnja i njeni detalji poput „čižmi z trdom sarom“, „tibetom“, „poculicom“, „belom robačom“, „tibetnicom“ prepoznatljivi su simboli Međimurja.
U Muzeju Međimurja Čakovec 1994. godine održana je izložba „Međimurska narodna nošnja“ autorice Smiljane Petr-Marčec, muzejske savjetnice, kustosice Etnografskog odjela MMČ-a.
Izložbu je popratio, za one godine, bogat katalog koji i je i dan danas jedan od najsustavnijih pregleda znanja o međimurskoj narodnoj nošnji. Autorica detaljno opisuje sve dijelove muške i ženske nošnje i navodi mnogobrojne nazive koji se za njih koriste u pojedinim mjestima Međimurja. Obrađuje i vrste platna, motive i uzorke koji su se koristili. Istaknuti detalji popraćeni su fotodokumentacijom. U katalogu se mogu naći i rijetko publicirane fotografije iz fototeke Etnografskog odjela.
U pripremi izložbe sudjelovali su mnogobrojni suradnici na terenu koji su s autoricom podijelili svoje znanje, a muzeju donirali pojedine predmete. Popunjavanje ove zbirke se nastavlja i danas, prije svega tibetima i predmetima od vune.
Kako više gotovo i nema fizičkih primjeraka kataloga, danas vam ga donosimo u digitalnom obliku. Prenošenje znanja bitna je zadaća muzejskih djelatnika. Katalog preporučujemo profesorima, voditeljima folklornih društava kao i istraživačima tekstila i narodnih nošnji. (Katalog vam na ovom mjestu donosimo u obliku slika (jpg format), a kroz koji će se dan moći u pdf obliku preuzeti na našim mrežnim stranicama u rubrici „Izdanja – katalozi izložaba“.)
Pripremila: Janja Kovač, kustosica etnografskih zbirki