Prije dva desetljeća Školski servis MMČ-a provodio je različite aktivnosti u svrhu popularizacije muzejske djelatnosti u lokalnim školama. Jednom takvom akcijom nazvanom Milenijska kapsula, Muzej se 2000- te uključio u globalno obilježavanje ulaska u novo tisućljeće. Djeca su prikupljala predmete koje su željela pohraniti u Milenijskoj kapsuli za djecu budućnosti.
Uz pomoć nastavnika- mentora trebala su, poput kustosa, ispuniti i inventarne kartice za predmete koje su prikupili. Sakupljeni predmeti i ispunjene inventarne kartice zatim su dopremljeni u Muzej. Aktivnosti su započele krajem studenog 2000. i trajale do travnja 2001. kada je u Muzeju priređeno otvorenje izložbe prikupljenih predmeta za sudionike i širu javnost. U akciji je sudjelovalo 19 škola s više od 500 djece, a brojem prikupljenih predmeta isticale su se Graditeljska škola Čakovec, OŠ Ivan Goran Kovačić iz Sv. Jurja na Bregu i čakovečka Gimnazija. U Milenijsku kapsulu pohranjeno je tada 366 darovanih predmeta, koje i danas čuvamo, a jedan od njih je i današnji Predmet dana.
Klizaljke (šlìčuhe, njem. Schlittschuhe) je prikupio Tomica Tkalec, tada učenik 1. e razreda Graditeljske škole, a mentorica mu je bila prof. Željka Jančec. Riječ je o dječjim klizaljkama, broj 34. Sastoje se od željeznog dijela koji je vijcima fiksiran za dječju kožnatu gležnjaču, oker boje s vezicama. Metalna klizaljka je kovački izrađena traverza četvrtastog presjeka. Kao mjesto izvedbe navedeno je- Sarajevo, a kao nalazište- tavan, pretpostavljamo obiteljske kuće. Mali kustos Tomica, bio je prilično škrt u opisivanju darovanog predmeta i nije dao nikakve podrobnije podatke o povijesti njegove uporabe. Klizaljke je tek opisao kao stare, iznošene, zahrđale i zmazane. Klizaljke su za izložbu ipak bile očišćene i uređene, kako dolikuje muzeju, u tadašnjoj restauratorsko-preparatorskoj radionici MMČ-a, a i danas su u dobrom stanju o čemu svjedoči priložena fotografija.
Klizaljke, 20. st./2. polovica, željezo, koža, tekstil, težina 2,2 kg
Erika Nađ Jerković, muzejska savjetnica