U Muzeju Međimurja Čakovec su od 5. do 10. studenog održane radionice izrade cvijeća od kreppapira, odnosno kinča. Ova vještina zaštićena je kao nematerijalno dobro Republike Hrvatske, a nalazimo je na širokom području sjeverozapadne Hrvatske. Cvijeće od krep-papira izrađivalo se kao ukras za kuće u božićno vrijeme, njime su se kitili svatovi i svadbene sale te su se stavljali oko rasplela ili na slike Presvetog Srca Isusova i Marijinog. Kinč se koristio i za ukrašavanje božićnog lustera, a kasnije drvca zajedno s orasima, jabukama, perlicama i prvim staklenim kuglicama.
Na radionicama su sudjelovali učenici IV. Osnovne škole Varaždin, učenici Gospodarske škole Čakovec, djeca iz waldorfske skupine „Sunčeka“ Dječjeg vrtića Cipelica Čakovec, korisnici Doma za starije i nemoćne Ščavničar te učenici 2.d. i 3.d. razreda I. Osnovne škole Čakovec, 4.a III. Osnovne škole Čakovec, učenici - polaznici fakultativne nastave „Životne vještine“ - Gimnazije Josipa Slavenskog Čakovec te studenti 2. godine RPOO-a Učiteljskog fakulteta Odsjek Čakovec.
Polaznici radionica su izrađivali cvjetove, ukrase za bor, kuglice, božićne zvijezde te ukrase za svadbene sale koje su mali kreativci nazvali „gusjenice“. Da ukrasi od krep-papira nisu nešto što pripada dalekoj prošlosti pokazale se kad je dio polaznika izradio „gusjenice“ u crveno-bijeloj kombinaciji kao navijački rekvizit pred utakmicu hrvatske nogometne reprezentacije na prvenstvu u Katru. Radionice su održane upravo u adventsko vrijeme da se podsjetimo da su se i prije ukrašavale kuće za Božić, ali s mnogo manje i, mogli bismo reći, umjerenijim i ekološki prihvatljivijim ukrasima.
Voditeljice radionica su bile Nada Tomašek i Katarina Blažon iz Dekanovca, članice udruge „Florijan Andrašec“. Upravo je Nada Tomašek inicijator „Festivala kinča“ koji se ove godine po prvi put s velikim uspjehom održao u Dekanovcu. Na festivalu je promovirana knjiga „Međimurski vrčok“ koja govori o cvijeću koje nalazimo po Međimurju. Za svaki cvijet naveden je međimurski, lokalni, naziv, hrvatski i latinski naziv, kratki opis cvijeta te ga prati fotografija cvijeta izrađenog od krep-papira. Festival i knjižica velik su doprinos očuvanju ovog dijela nematerijalne baštine.
Radionice kinča su treći dio projekta „Nematerijalna baština Međimurja – radionice“ koji su osmislile i provodile kustosice MMČ-a Ines Virč i Janja Kovač. Kroz proljeće i jesen 2022. godine održane su radionice izrade „črnih“ pisanica koje je vodila Biserka Vučenik i radionice lončarstva pod vodstvom Đurđice Horvat. Projekt je sufinanciran sredstvima Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske te je za sve korisnike bio besplatan.
Janja Kovač, Viša kustosica etnografskih zbirki