Festival znanosti je manifestacija koja se u Hrvatskoj kontinuirano organizira od 2003. godine s ciljem približavanja znanosti javnosti kroz informiranje o aktivnostima i rezultatima na području znanosti, poboljšavanje javne percepcije znanstvenika i motiviranje mladih ljudi za istraživanje i stjecanje novih znanja.
Na ovogodišnjem Festivalu znanosti, koji se održavao diljem Hrvatske, brojnim je radionicama, izložbama i predavanjima vezanim uz znanost i znanstvenike sudjelovao i Muzej Međimurja Čakovec u suradnji s Gimnazijom Josipa Slavenskog Čakovec. Aktivnosti su okupile djecu vrtićkoga uzrasta, niže i više razrede osnovnih škola te srednjoškolce, a održavale su se u Muzeju Međimurja Čakovec i Gimnaziji Josipa Slavenskog Čakovec. U 2023. godini svijet znanosti i tehnologije obilježava brojne obljetnice: 70 godina od otkrića strukture molekule DNK, 50 godina od prvog mobilnog telefona, prije 40 godina Pioneer 10 bio je prvi proizvod ljudskih ruku koji se otisnuo izvan Sunčeva sustava, a prije čak 140 godina patentirana je prva fotonaponska ćelija. Prošlo je 120 godina otkad je Maria Sklodowska Curie, kao prva žena, dobila svoju prvu Nobelovu nagradu iz fizike, a 70 godina otkako je Valentina Terješkova, kao prva žena, odletjela u Svemir. U Hrvatskoj obilježavamo 80 godina smrti Nikole Tesle,145 godina rođenja Franje Hannamana, izumitelja žarulje s volframovom niti, 185 godina rođenja Ferdinanda Kovačevića, pionira hrvatske telegrafije, 380. obljetnicu rođenja Frana Krste Frankopana i 350. obljetnicu smrti Ane Katarine Zrinski. Tim povodom, Muzej Međimurja Čakovec i Gimnazija Josipa Slavenskog Čakovec, organizirali su, među ostalim, natječaj za izradu plakata o osobama, znanstvenicima, znanstvenim otkrićima i važnim događajima čija se obljetnica obilježava u 2023. godini. Na natječaj je pristiglo 30 plakata, a prema odluci povjerenstva, diplome i nagrade podijeljene su u četirima kategorijama: vrtić, niži razredi OŠ, viši razredi OŠ i srednja škola. U tjednu Festivala znanosti (24. – 29. travnja) održano je i niz predavanja i radionica: Ana Katarina Zrinski – život i djelo (voditeljica Ines Virč); Digitalna demencija (voditelj Davorin Zorko); Topoteka – čuvar baštine (voditeljica Marija Borko); Gledam istražujem, učim (voditeljica Melita Sambolek); Energija (voditeljica Melita Sambolek); Autogeni trening (voditelj Davorin Zorko).
Čežnja za dodatnim znanjem i poticanje urođene znatiželje u svim dobima života je vrijedan cilj za koji se zalaže Festival znanosti. Organizatori Festivala znanosti su Sveučilišta u Splitu, Zagrebu, Rijeci, Zadru i Osijeku u suradnji s Tehničkim muzejom Nikola Tesla i British Councilom, a pod visokim pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja.
Veselimo se novim temama i izazovima u 2024. godini!