Rekonstrukcijom fortifikacije Starog grada Zrinskih i otvorenjem nove muzejske jedinice „Riznice Međimurja“ u 2021. godini ulaganja u obnovu kompleksa Starog grada u Čakovcu nisu stala. Šetnjom kroz perivoj Zrinski naši građani već unazad nešto više od 5 mjeseci mogu zamjetiti da je polovica palače obavijena građevinskom skelom, visoko nad krovištem nadvija se kranska dizalica, a na lokaciji vrije radna atmosfera. Sjeverozapadno krilo palače uz Zrinskofrankopansku ulicu i sjeveroistočno krilo paralelno uz Riznicu u trenutačnoj su obnovi.
Radovi se izvode prema projektu: „Izrada projektne dokumentacije i provedba mjera zaštite palače Starog grada Čakovec“ financiranom u visini od 100% bespovratnih sredstava Fonda solidarnosti Europske unije za Provedbu mjera zaštite kulturne baštine oštećene u potresu. Muzeju Međimurja Čakovec u lipnju 2022. godine dodijeljena su bespovratna sredstva u iznosu od 3.470.701,44 eura za izradu projektne dokumentacije te za građevinske radove konstruktivne obnove dvaju krila palače. Potpisanim dodatkom osnovnom ugovoru s Ministarstvom kulture i medija RH u lipnju 2023. godine Muzeju su dodijeljena i naknadna sredstva u visini od 74.562,99 eura za dodatne nužne nepredviđene radove, što je povećalo vrijednost prvotnog ugovora za 2.15%.
Palača Zrinskih se od 2008. godine kontinuirano obnavlja te su do danas statički sanirana dva krila, jugozapadno i jugoistočno, zajedno s glavnim i gospodarskim stubištem. Projektna dokumentacija statičke sanacije obuhvaćala je tada samo ta dva krila. No, nakon potresa magnitude 6,2 prema Richteru s epicentrom u okolici Petrinje 29. prosinca 2020. godine, na palači su utvrđena veća oštećenja na nosivoj zidanoj konstrukciji. Glavnina ovih oštećenja uočena je upravo na prvom i drugom katu dvaju sjevernih krila (iznad vjenčaone i Izložbenog salona) koja u spomenutom prijašnjem razdoblju nisu bila obuhvaćena sanacijom statike. Predmet radova je sanacija nastalih oštećenja u sjeveroistočnom i sjeverozapadnom krilu. Tome je prethodila izrada dokumentacije u vidu: elaborata statike postojećeg stanja sjeveroistočnog i sjeverozapadnog krila palače, provedbu konzervatorsko-restauratorskih istraživanja dvaju krila palače i izradu konzervatorskog elaborata, izradu kompletnog projekta konstruktivne obnove dvaju krila s troškovnicima te konačno i izradu revizije projekta. Konzervatorska istraživanja s 119 otvorenih sondi i konzervatorski elaborat napravio je dr. sc. Petar Puhmajer. Projekt statičke sanacije napravio je Hrvoje Podnar, dipl. ing. građ, a arhitektonski projekt Mladen Cvitanović, dipl. ing. arh. Ukupna bruto građevna površina obuhvaćena trenutnim radovima konstruktivne obnove je 3.015,45 m². Oba krila sastoje se od prizemlja, međukata, 1. kata, 2. kata i potkrovlja. U ovim prostorima je bio stalni postav Muzeja Međimurja i dio čuvaonica građe. Izvode se radovi ojačanja konstrukcije koji uključuju ojačanja u stropnim konstrukcijama, ojačanja zidova, te dodatnu stabilizaciju i zamjenu oštećene drvene građe krovišta. U svim stropovima izvedenim od drvenih grednika uklanjaju se slojevi uključujući šutu, te se izvodi spregnuta tanka armiranobetonska tlačna ploča. Zidovi se ojačavaju ugradnjom FRCM sustava karbonskih mreža, te čeličnih zatega. U potkrovlju se na većem dijelu tlocrta izvode novi podovi prema postojećoj shemi od drvenih elemenata koji su dodatno ojačani sprezanjem s laganim betonom. Drveno krovište se stabilizira u krovnim plohama, te se mijenja dotrajala i oštećena drvena građa i dio dotrajalog i oštećenog crijepa. U prizemlju je na oba krila napravljen sustavni prekid kapilarne vlage. Kompletan projekt, još od faze prijave, radi se u suradnji s Konzervatorskim odjelom u Varaždinu. Izvođač građevinskih radova je domaća tvrtka Međimurje graditeljstvo d.o.o., dok stručni nadzor obavlja tvrtka Capital Ing d.o.o. iz Zagreba. Voditeljica projekta je Maša Hrustek Sobočan, ravnateljica muzeja.
Tijekom radova došlo se i do nekih neobičnih i neočekivanih otkrića, pa je tako sredinom ožujka ove godine pronađeno 300 godina staro pismo u stropu vjenčaone. Datirano je na 9. ožujka 1718. godine, napisano u Beču, na njemačkom jeziku. Radi se o nekoj vrsti izvješća o tadašnjoj političkoj situaciji odnosno događajima na razini Europe. Nekih mjesec dana nakon toga, u mjesecu travnju pronađena je i zazidana prostorija u nivou prizemlja, u zidnom istaku, uz Izložbeni salon. Prostorija je prema starim nacrtima imala izlaz u park u poziciji današnjeg kontrafora koji je prolaz očito zatvorio kada je zazidan u 18. stoljeću. No biser svega je zapravo pronađeni fresko oslik u istaku 2. kata. Njega je otkrila konzervatorska sonda veličine 20 x 20 cm, premazan je s više slojeva bijele boje, i nismo ga dalje otvarali dok ne završe teški građevinski radovi. Tada ćemo nastaviti s delikatnim procesom otkrivanja čitave slike.
Nakon završetka projekta i puno uloženog rada i sredstava bit ćemo, na žalost, tek na pola puta obnove. Iako je statička sanacija objekta najbitniji preduvjet za svako daljnje korištenje, tek nakon završetka ove vrste radova, očekuju nas još i završno-obrtnički radovi, osmišljavanje nove koncepcije i izrada projekta suvremenog i novog stalnog postava u palači i zatim opremanje prostora. Za sve te nabrojene radnje financiranje se tek treba pronaći.
Stari grad Čakovec drugi puta za redom unazad nekoliko godina mjesto je najveće građevinske investicije i ulaganja u kulturnu baštinu u Međimurju.
Maša Hrustek Sobočan, ravnateljica Muzeja Međimurja Čakovec