Ovih smo dana mogli pročitati da je u Hrvatskom narodnom kazalištu u Varaždinu premijerno izvedena opereta Grofica Marica. Ova vjerojatno najpoznatija opereta mađarskoga skladatelja Emmericha Kálmána, izvorno Gräfin Mariza, praizvedena je u Beču 28. veljače 1924. godine.
Grofica Marica spada među najizvođenije i najomiljenije operete u Hrvatskoj, a opće su poznate arije iz ove operete, kao i duet Grofice Marice i Kolomana Župana Hajdmo u Varaždin.
Manje je poznato da je Grofica Marica izvedena u Čakovcu već 30-ih godina 20. stoljeća. Ova opereta u izvedbi diletantske sekcije Čakovečkoga športskog kluba (ČŠK), u režiji Eugena Meidera i pod dirigentskom palicom Franje Nadašija, premijerno je izvedena u velikoj dvorani Hotela Zrinski u Čakovcu 4. studenog 1937. godine, a u Gradskom kazalištu u Varaždinu gostovala je 12. i 16. studenog 1937. godine. Bio je to vrhunac čakovečkoga kazališnog amaterizma u razdoblju između dvaju svjetskih ratova.
Kao što je Vinko Lisjak u svojoj knjizi Izvorišta i tokovi primijetio, specifično obilježje društvenoga života Čakovca u razdoblju između dvaju ratova bilo je to da njegovi najvrjedniji izdanci, kultura i sport, idu ruku pod ruku. Tako se npr. u Varaždinskim novostima od 20. veljače 1930. navodi da diletantska sekcija ČŠK-a svake godine priređuje po jedan kazališni komad koji zahvalna publika rado prima. Eugen Meider godinama je bio duša i vođa čakovečkih diletanata.
Diletanti ČŠK-a svoju su prvu operetu uprizorili početkom siječnja 1933. u velikoj dvorani Hotela Zrinski. Operetu Franza Lehára Clo-Clo odigrali su tri puta u Čakovcu i dvorana je svaki put bila rasprodana. Pregovaralo se o gostovanjima operete u Murskoj Soboti i Koprivnici, a već se 22. siječnja 1933. ostvarila velika želja čakovečkih diletanata da gostuju u gradskom kazalištu u Varaždinu, što je ujedno bio njihov prvi nastup u Varaždinu. Zanimljivo je da i u ovoj opereti, kao i u Grofici Marici, nastupaju i poznati zagrebački profesionalni glumci.
Da je rad diletantske sekcije ČŠK-a bio dobro organiziran i odlično prihvaćen od publike dokazuje sljedeći veliki kazališni projekt realiziran nakon Grofice Marice već početkom ožujka 1939. godine. Ponovno se radi o romantičnoj opereti u tri čina koja se prikazivala ovaj put u dvorani Sokolskoga doma koja je mogla primiti još više gledatelja. Opet je riječ o opereti Franza Lehára – Ciganska ljubav te ponovno pod dirigentskom palicom Franje Nadašija.
Publika je redovito u operetama čakovečkih diletanata prepoznavala dobro pripremljene soliste, zborove i plesne grupe, među kojima se ističu mlade plesačice, kao i dopadljive kostime i scenografiju.
Po završetku ovoga projekta organiziran je veliki banket za sudionike na kojem su podijeljene zahvalnice Čakovečkoga športskog kluba za sudjelovanje pri izvedbi operete.
Na tragu je tih tzv. zlatnih dana čakovečkoga kazališnog amaterizma, kad su osim ČŠK-a diletantske sekcije imali i Građanski športski klub, Hrvatsko katoličko omladinsko društvo „Branimir“, Hrvatsko katoličko omladinsko društvo „Katarina Zrinska“, obrtnici i dr., odlično realizirana čakovečka pripovijest z mužikom, plesom i popevanjem – Zlatni cinkuš, koji ćete moći pogledati u čakovečkom Centru za kulturu 13. i 14. studenoga 2023. godine.