Muzejske priče: Što se u muzeju radi? Dio prvi – prikupljanje predmeta
Admin | 19. ožujka 2024.
Predložena građa za darivanje pregledava se na terenu (snimljeno u Stanetincu)

Vjerujem da ste svi koji ovo čitate u životu posjetili neki muzej ili galeriju. Kao posjetitelja su vas dočekali predmeti izloženi u nekom prostoru popraćeni tekstovima, a često i multimedijom. To što u tom trenutku svi mi kao posjetitelji vidimo samo je vrh sante leda, odnosno muzejskog posla.

 

Vrh sante leda

Kako Muzej Međimurja Čakovec ove godine obilježava 70 godina postojanja koristim ovu priliku da u narednim člancima čitateljima približim djelovanje muzeja iznutra, vrlo često nevidljivo posjetiteljima i sveukupnoj zajednici.

Muzejska djelatnost regulirana je Zakonom o muzejima. To je najviši pravni akt u Republici Hrvatskoj koji govori, kao prvo, o tome zašto muzeji uopće postoje te što su osnovne zadaće koje muzejski djelatnici moraju obavljati. Aktualni zakon propisuje 15 kategorija djelovanja muzeja. Prva među njima govori o temeljnom radu (i poslanju) svakog muzeja. Tako se u članku 7 Zakona o muzejima kao prva i osnovna zadaća propisuje da muzej „prikuplja muzejsku građu i muzejsku dokumentaciju sukladno svojoj misiji i politici sakupljanja“.

Kako predmeti dolaze u muzej?

MMČ ima pet odjela (Arheološki, Etnografski, Likovnu galeriju, Kulturno-povijesni i Povijesni) koje vode nadležni kustosi te su oni zaduženi za prikupljanje predmeta.

Postupak prikupljanja možemo sažeti u sljedeće faze:

  1. Terensko istraživanje ili prikupljanje na licu mjesta
  2. Ponuda za darovanjem ili otkupom
  3. Kustos osobno pregledava predmet i donosi odluku o prihvaćanju ili odbijanju ponude za darovanjem ili otkupom. Osnovni muzeološki kriteriji za prihvaćanje ponude su nepostojanje takvog predmeta u muzejskom fundusu, ako se predmet uklapa u politiku sakupljanja ili je predmet od izuzetne važnosti, rijedak i bilo bi ga dobro očuvati.
  4. Kustos predlaže da se predmet prihvati ili otkupi upravi muzeja
  5. Uprava muzeja donosi odluku o prihvaćanju ili odbijanu otkupa/darovanja predmeta. Predmeti mogu postati dio muzejskih zbirki ili ih se može koristiti u edukativne svrhe.
  6. Predmet se fizički preuzima i dovozi u muzej.
  7. Novopridošli predmeti bi trebali biti u karanteni kako ne bi prenijeli na druge predmete potencijalne zaraze.
  8. Predmet se inventira (dodjeljuje mu se jedinstveni inventarni broj, fotografira ga se, mjere mu se dimenzije, određuje naziv i datacija).
  9. Predmet se, sada kao muzejski predmet ili dio sekundarnih fondova, adekvatno pohranjuje u muzejskim čuvaonicama.
  10. O predmetu se vodi preventivna zaštita u samom muzeju, kustosi ga istražuju i analiziraju s ciljem izlaganja ili pisanja publikacija.

U ovom trenutku MMČ ima 53 zbirke u kojima je pohranjeno 30 524 predmeta. Većina predmeta je darovanih, manji broj je otkupljen, a najmanji zatečen u muzeju (nepoznate provenijencije). Svih 30 524 predmeta su inventirana, a podaci o njima se vode u digitalnoj inventarnoj knjizi.

Janja Kovač, viši kustos Etnografskog odjela

 
ARHIVA VIJESTI
MUZEJ MEĐIMURJA ČAKOVEC
Trg Republike 5, HR 40000 Čakovec
KONTAKTI
Posjete:
Tel: +385 (0)40 310 040
E-mail: posjete@mmc.hr
Rad s djelatnicima:
T/F: +385 (0)40 313 499
E-mail: mmc@mmc.hr
RADNO VRIJEME
Ponedjeljak: od 10 do 18 sati
Utorak - Petak: od 8 do 18 sati
Subota - Nedjelja: od 10 do 16 sati
Blagdanima i državnim praznicima muzej je zatvoren.
VAŽNO:
Za grupne posjete, stručna vodstva i radionice potrebna je najava telefonom na broj 040/310-040 ili mailom na: posjete@mmc.hr barem 48 sati unaprijed.
U slučaju kašnjenja grupe na dogovoreno stručno vodstvo molimo Vas da kašnjenje obavezno javite telefonski na broj 040/310-040. Ukoliko kašnjenje vremenski prijeđe u dogovoreni termin iduće grupe, stručno vodstvo neće se održati.
Za pomoć kustosa potrebno je dogovoriti se unaprijed telefonom na broj 040/313 499 ili mailom na mmc@mmc.hr.
Rad kustosa s korisnicima je od ponedjeljka do petka u razdoblju od 9:00 do 14:00 sati, uz prethodnu najavu i dogovor s kustosima pojedinoga odjela.
PRATITE MMČ NA