Vjerujem da ste svi koji ovo čitate u životu posjetili neki muzej ili galeriju. Kao posjetitelja su vas dočekali predmeti izloženi u nekom prostoru popraćeni tekstovima, a često i multimedijom. To što u tom trenutku svi mi kao posjetitelji vidimo samo je vrh sante leda, odnosno muzejskog posla.
Vrh sante leda
Kako Muzej Međimurja Čakovec ove godine obilježava 70 godina postojanja koristim ovu priliku da u narednim člancima čitateljima približim djelovanje muzeja iznutra, vrlo često nevidljivo posjetiteljima i sveukupnoj zajednici.
Muzejska djelatnost regulirana je Zakonom o muzejima. To je najviši pravni akt u Republici Hrvatskoj koji govori, kao prvo, o tome zašto muzeji uopće postoje te što su osnovne zadaće koje muzejski djelatnici moraju obavljati. Aktualni zakon propisuje 15 kategorija djelovanja muzeja. Prva među njima govori o temeljnom radu (i poslanju) svakog muzeja. Tako se u članku 7 Zakona o muzejima kao prva i osnovna zadaća propisuje da muzej „prikuplja muzejsku građu i muzejsku dokumentaciju sukladno svojoj misiji i politici sakupljanja“.
Kako predmeti dolaze u muzej?
MMČ ima pet odjela (Arheološki, Etnografski, Likovnu galeriju, Kulturno-povijesni i Povijesni) koje vode nadležni kustosi te su oni zaduženi za prikupljanje predmeta.
Postupak prikupljanja možemo sažeti u sljedeće faze:
U ovom trenutku MMČ ima 53 zbirke u kojima je pohranjeno 30 524 predmeta. Većina predmeta je darovanih, manji broj je otkupljen, a najmanji zatečen u muzeju (nepoznate provenijencije). Svih 30 524 predmeta su inventirana, a podaci o njima se vode u digitalnoj inventarnoj knjizi.
Janja Kovač, viši kustos Etnografskog odjela