Tradicija i umijeće skelarenja u kontinentalnoj Hrvatskoj novo je zaštićeno nematerijalno kulturno dobro uvršteno u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske temeljem rješenja Ministarstva kulture i medija, a nakon što je odluku o tome donijelo njegovo Povjerenstvo za nematerijalnu kulturnu baštinu.
Važnost ovog umijeća istaknuta je u tekstu rješenja: „Tradicija i umijeće skelarenja u kontinentalnoj Hrvatskoj tisućljetna je baština koja je oduvijek bila važan i neophodan čimbenik života lokalnih zajednica uz rijeke, kao i važno prometno sredstvo svih ostalih putnika. To se ogleda i u činjenici da u Hrvatskoj i dalje postoje aktivne skele, što govori u prilog njihovoj vitalnosti unatoč brojnimsuvremenim promjenama prijevoza.“
Na popisu nositelja ove tradicije i umijeća nalaze se tri jedinice lokalne samouprave u Međimurju: grad Mursko Središće i općine Podturen i Sveti Martin na Muri. U sva tri mjesta postoji skela kojom upravljaju licencirani skelari, a koriste se prigodno tijekom edukativnih i turističkih manifestacija. Inicijativa za upis ovog umijeća potekla je od mr. sc. Zorana Čiče, konzervatora za zaštitu etnološke baštine u Konzervatorskom odjelu u Zagrebu Ministarstva kulture i medija RH, dok je povijest skelarenja i trenutno stanje u Međimurju obradio povjesničar Zoran Turk.
Povodom upisa upriličena je svečanost na skeli u Svetom Martinu na Muri kojom je upravljao skelar. O važnosti umijeća govorili su načelnik općine Sveti Martin na Muri, direktor Turističke zajednice Međimurske županije Rudi Grula i župan Međimurske županije Matija Posavec, a članovi kulturnoumjetničkog društva Sveti Martin na Muri su izveli prigodan program u kojem su prikazali odlazak na polje na drugoj obali Mure kamo su se odvezli, a kako drugačije nego, skelom.