Predstavljena knjiga „Put međimurske nošnje“ uz izložbu fotografija
Janja Kovač | 4. rujna 2024.

Pred brojnom publikom prošlog je petka, 30. kolovoza 2024. godine, u Multimedijalnoj dvorani Riznice Međimurja predstavljena knjiga „Put međimurske nošnje“. Knjiga donosi rezultate terenskih istraživanja na temu upotrebe narodnih nošnji na području Međimurja te kontaktnih regija u Sloveniji i Mađarskoj. Istraživanje su proveli Nikola Kotur na području Međimurja, Đanino Kutnjak u Sloveniji te Eva Mirjana Bosnyák u Mađarskoj.

 

Istraživači su na svim lokalitetima pronašli kazivače uz pomoć kojih su odredili materijal koji će obraditi, prikupili detaljne opise dijelova, njihove lokalne nazive te kontekste u kojima se ta odjeća nosila. U suradnji s kazivačima odabrani kompleti su prikupljeni i fotografirani na modelima.

„Put međimurske nošnje“ donosi visokokvalitetne fotografije modela u svečanoj odjeći ili rekonstruiranim narodnim nošnjama s obrađenih lokaliteta. Modeli su slikani u cjelini (totalu), a uz to su autori odabrali detalje na koje su htjeli skrenuti pozornost čitatelja. Vrlo često su to detalji oglavlja, obuće ili veza, odnosno elementi koji lako promaknu oku promatrača. Svaki komplet prati opis odjeće ili nošnje te lokalitet s kojeg dolazi što olakšava navigaciju kroz predstavljeni materijal. Uz fotografije u knjizi se nalaze i qr kodovi uz pomoć kojih čitatelji mogu svojim pametnim telefonima pogledati snimke na kojima se modeli kreću. Odabrane fotografije i multimedijalni sadržaji predstavljeni su na izložbi koju možete pogledati do 10. rujna u Multimedijalnoj dvorani.

Knjiga je jedna od projektnih aktivnosti odrađenih u sklopu projekta „Out ot the box“ koji je osmislio i proveo konzorcij partnera: Udruga Kultivator (Nedelišće, Hrvatska), Hrvatsko kulturno društvo Pomurje (Lendava, Slovenija), Hrvatski klub Augusta Šenoe (Pečuh, Mađarska) i Kulturno-umjetnička udruga "Veseli Međimurci" (Čakovec, Hrvatska). Prethodila joj je „Studija stanja međimurske narodne nošnje u Hrvatskoj, Sloveniji i Mađarskoj“ koja je dostupna u digitalnom obliku.

Knjiga može svoje čitatelje pronaći među zainteresiranim čitateljima kao i brojnim stručnjacima na području etnologije, folkloristike, istraživanja tekstila i kulturno-povijesnog konteksta Međimurja i kontaktnih regija. Ova sveobuhvatna sinteza najnoviji je prilog istraživanju tekstila u Međimurju koja odiše inovativnim pristupom i iscrpnim terenskim radom te predstavlja vrijedan dio mozaika proučavanja međimurske tradicijske kulture.

Janja Kovač, viša kustosica

 
ARHIVA VIJESTI
MUZEJ MEĐIMURJA ČAKOVEC
Trg Republike 5, HR 40000 Čakovec
KONTAKTI
Posjete:
Tel: +385 (0)40 310 040
E-mail: posjete@mmc.hr
Rad s djelatnicima:
T/F: +385 (0)40 313 499
E-mail: mmc@mmc.hr
RADNO VRIJEME
Ponedjeljak: od 10 do 18 sati
Utorak - Petak: od 8 do 18 sati
Subota - Nedjelja: od 10 do 16 sati
Blagdanima i državnim praznicima muzej je zatvoren.
VAŽNO:
Za grupne posjete, stručna vodstva i radionice potrebna je najava telefonom na broj 040/310-040 ili mailom na: posjete@mmc.hr barem 48 sati unaprijed.
U slučaju kašnjenja grupe na dogovoreno stručno vodstvo molimo Vas da kašnjenje obavezno javite telefonski na broj 040/310-040. Ukoliko kašnjenje vremenski prijeđe u dogovoreni termin iduće grupe, stručno vodstvo neće se održati.
Za pomoć kustosa potrebno je dogovoriti se unaprijed telefonom na broj 040/313 499 ili mailom na mmc@mmc.hr.
Rad kustosa s korisnicima je od ponedjeljka do petka u razdoblju od 9:00 do 14:00 sati, uz prethodnu najavu i dogovor s kustosima pojedinoga odjela.
PRATITE MMČ NA