PPP u studenom, Mjesecu međimurske popevke, s Lidijom Bajuk
Ines Virč | 25. studenog 2024.

U mjesecu studenom, Mjesecu međimurske popevke, na popularnom predavanju petkom, 29. studenog 2024. u 19 h, moći ćete uživati na predavanju pod naslovom Međimurska popevka u glazbenim žanrovima koje će održati poznata etnomuzikologinja, doc. dr. sc. Lidija Bajuk.

 

Čakovčanka Lidija Bajuk radila je kao učiteljica, knjižničarka i profesionalna umjetnica. Danas je znanstvena suradnica u Institutu za etnologiju i folkloristiku te vanjska suradnica Filozofskoga fakulteta i Fakulteta hrvatskih studija u Zagrebu. Objavila je 10 audioalbuma (kao jedna od utemeljitelja hrvatske etnoscene), 7 poetskih, 4 prozne, 4 stručne i 1 znanstvenu knjigu (Međimurska popevka, Zagreb, Naklada Ljevak, 2020.), brojne stručne i znanstvene radove. Širom Hrvatske sprovela je po dvadesetak etnografskih istraživanja, etnoglazbenih projekata i etnoradionica. Gostovala je na sveučilištima u Zagrebu, Zadru, Waterloo, Beču, Varšavi, Poznanju i Bratislavi. Inicijatorica je, suorganizatorica i/ili stručna suradnica nekoliko stručnoznanstvenih skupova, e-izložbe O hrvatskoj tradicijskoj glazbi Međimurja i oko nje, 48. međunarodne smotre folklora 2014 u Zagrebu i Veste feste – Festivala ženskoga tradicijskog glazbovanja u Vrpolju (Trilj). Potakla je i koordinirala zaštitu Međimurske popeveke na nacionalnoj i svjetskoj te Ženskog kolendavanja na području župe Smokovljani u Dubrovačkom primorju na nacionalnoj razini. Scenaristica je HRT-ovih obrazovnih emisija Priča o žveglici i Suncokret: Ekologija duha, ekologija pamćenja M. Jović, dokumentaraca Nagrišpane traverse i Kartolina iz Krive kale A. Rozića te Međimurska popevka / A Folk Song of Međimurje za UNESCO. Oko dvije tisuće puta predstavljala se u domovini i svijetu. Pročelnica je Odjela za arheologiju i etnologiju MH-a, članica UO-a DHK-a, HDS-a, HED-a, ISFNR-a i P.E.N.-a. Dobitnica je 1 inozemne i 15 domaćih umjetničkih nagrada, među kojima nagrada Porin, Franjo Ksaver Kuhač HDS-a i Milovan Gavazzi HED-a. Odlikovana je Zlatnom plaketom grada Čakovca i proglašena počasnom građankom Međimurske županije, a uručena joj je i UNESCO-ova Povelja za svjetsku zaštitu međimurske popevke.

Na predavanju i radionici autorica će predstaviti glazbene žanrove u kojima se međimurska popevka, uvrštena na UNESCO-ov Popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva, manifestira u svojim izvedbenim interpretacijama. Pritom će istaknuti izabrane međimurske predstavnike pojedinih glazbenih žanrova u kojima se međimurska popevka zrcali u svojem punom sjaju.

 
ARHIVA VIJESTI
MUZEJ MEĐIMURJA ČAKOVEC
Trg Republike 5, HR 40000 Čakovec
KONTAKTI
Posjete:
Tel: +385 (0)40 310 040
E-mail: posjete@mmc.hr
Rad s djelatnicima:
T/F: +385 (0)40 313 499
E-mail: mmc@mmc.hr
RADNO VRIJEME MUZEJA
LJETNO RADNO VRIJEME: 1. travnja - 31. listopada
Ponedjeljak: od 10 do 18 sati
Utorak - Petak: od 8 do 18 sati
Subota - Nedjelja: od 10 do 16 sati
ZIMSKO RADNO VRIJEME: 1. studenog - 31. ožujka
Ponedjeljak: od 10 do 18 sati
Utorak - Petak: od 8 do 18 sati
Subota - Nedjelja: od 10 do 14 sati
Blagdanima i državnim praznicima muzej je zatvoren.
VAŽNO:
Za grupne posjete, stručna vodstva i radionice potrebna je najava telefonom na broj 040/310-040 ili mailom na: posjete@mmc.hr barem 48 sati unaprijed.
U slučaju kašnjenja grupe na dogovoreno stručno vodstvo molimo Vas da kašnjenje obavezno javite telefonski na broj 040/310-040. Ukoliko kašnjenje vremenski prijeđe u dogovoreni termin iduće grupe, stručno vodstvo neće se održati.
Za pomoć kustosa potrebno je dogovoriti se unaprijed telefonom na broj 040/313 499 ili mailom na mmc@mmc.hr.
Rad kustosa s korisnicima je od ponedjeljka do petka u razdoblju od 9:00 do 14:00 sati, uz prethodnu najavu i dogovor s kustosima pojedinoga odjela.
PRATITE MMČ NA