U „Kući halubajskega zvončara“ u Viškovu održan je prvi stručni skup "Institucionalizacija nematerijalne kulturne baštine i njezin utjecaj na nositelje kulturnih dobara“. Na skupu se govorilo o projektima koji u svom fokusu imaju nematerijalnu baštinu; od muzeja i interpretacijskih centara preko istraživača na terenu sve do turističkih zajednica.
Međimurska popevka je nematerijalno dobro s najviše nositelja tradicije od svih nematerijalnih dobara u Međimurju, a posebnu vrijednost daje joj mjesto na UNESCO-voj Reprezentativnoj listi nematerijalne baštine čovječanstva na koju je uvrštena 2018. godine. Kako su nositelji tradicije većinom ljudi nepoznati široj javnosti o njima često nema dostupnih podataka. Ideja iza izrade baze podataka je na jednom mjestu sakupiti što više podataka ponajprije o nositeljima tradicije (pjevačima i glazbenicima), potom zapisivačima, istraživačima, institucijama i arhivima povezanima s istraživanjem i dokumentiranjem popevke te organizacijama iza događaja poput Smotre međimurske popevke ili Smotre međimurskog folklora. Baza podataka bit će vezana uz digitalnu inventarnu knjigu MMČ-a uz mogućnost objavljivanja svakih pet ili deset godina.
Projekt je međimurskoj publici i javnosti predstavljen početkom ovog mjeseca otvorenjem izložbe „Međimurska popevka – jučer, danas, sutra“ u Multimedijalnoj dvorani Riznice Međimurja. Izložba je postavljena u tandemu s izložbom „Bećarac – fenomen u dva stiha“ te se obje mogu pogledati do 1. prosinca 2024. godine.