Muzej Međimurja Čakovec ove godine započinje drugu fazu projekta „Nematerijalna baština Međimurja“. Od 2016. do 2021. godine provodila se prva faza u kojoj je fokus aktivnosti bio na snimanju dokumentarno-popularnih filmova o nematerijalnim dobrima. Snimljeno je sedam zasebnih filmova te jedan koji donosi sva nematerijalna dobra koja nalazimo na području Međimurja.
Prva faza vremenski se poklapa sa završetkom projekta „Rekonstrukcija i revitalizacija Starog grada Čakovec u muzej nematerijalne baštine“. Rezultat projekta je novi muzej „Riznica Međimurja“ otvoren 9. srpnja 2021. godine. Filmovi o nematerijalnoj baštini dio su stalnog postava „Minijature“ te se uz pomoć njih posjetiteljima prezentiraju umijeća i vještine kroz perspektivu nositelja vještina.
Druga faza projekta su radionice vezane uz nematerijalna dobra s područja Međimurja. Ove, 2022. godine, organizirat ćemo tri ciklusa radionica:
Svaki ciklus sastoji se od niza radionica namijenjenih posebno određenim skupinama: učenicima osnovne i srednje škole, ranjivim skupinama te djelatnicima u turizmu, kulturnim industrijama i obrazovanju. Po okončanju sva tri ciklusa planirano je izdavanje publikacije o projektnim aktivnostima.
Radionice vode iskusne majstorice triju odabranih umijeća: Biserka Vučenik (pisanice), Nada Tomašek (cvijeće od krep-papira) i Đurđica Horvat (lončarstvo). Voditeljice radionica će polaznike poučiti tehnici izrade, a kustosice MMČ-a Janja Kovač i Ines Virč povijesnom razvoju pojedine tehnike i kontekstima korištenja i odvijanja ovih nematerijalnih dobara.
Cilj druge faze projekta je usvajanje praktičnih vještina izrade črnih pisanica, cvijeća od kreppapira te lončarskih proizvoda te prenošenje znanja o baštini Međimurja. Jedan od dugoročnih ciljeva projekta je ostvarivanje suradnje između baštinskog i turističkog i gospodarskog sektora. U suradnji s Turističkom zajednicom Međimurske županije organizirat će se jedna radionica posebno za djelatnike u turizmu, kulturnim industrijama i obrazovanju koji su prepoznati kao potencijalni partneri nositeljima vještina te njihova znanja (i konačne proizvode) mogu uvrstiti u ponudu svojih djelatnosti. Povezivanjem triju sektora (baštinskog, turističkog i gospodarskog) željeli bismo osigurati održivost nematerijalne baštine uspješnim i kvalitetnim plasiranjem njihovih znanja i proizvoda na tržište.
Janja Kovač